#Čitateľský denník: Ján Palárik - Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch - Schooltag (školský podcast Hashtag.sk)

#Čitateľský denník: Ján Palárik - Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch
21.2.2024
0:00 8:49

Ján Palárik sa narodil v roku 1822 v Rakovej na Kysuciach. Bol to dramatik, publicista a kňaz a veľmi sa zaujímal o národný a literárny život na Slovensku. Narodil sa do učiteľskej rodiny, takže základné vzdelanie dostal od rodičov. V štúdiách potom pokračoval na gymnázium v Žiline. Teologické vzdelanie dosiahol v Ostrihome, Bratislave a v Trnave.

Po vysviacke nastúpil na miesto kaplána v Starom Tekove. Pracoval ako redaktor v časopise Cyril a Metod, no pre niektoré názory, ktoré sa vtedajšej Cirkvi veľmi nepozdávali, ho preložili na faru do Budapešti. Ešte ho k tomu aj chvíľu väznili, aby sa naučil, že cirkevnú hierarchiu má rešpektovať. Palárika to však neodradilo a vo svojej publicistickej práci pokračoval, tentokrát redigovaním Katolíckych novín.

Dnes si prejdeme jeho veselohru, z obdobia medzi romantizmom a nástupom realizmu, Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch.

Túto epizódu ti prináša Technická univerzita vo Zvolene, ktorá je na Slovensku jedinečná vďaka svojmu zameraniu na les, drevo, ekológiu a techniku, no svoje si tam nájdeš aj keď ťa zaujíma strojárstvo, ochrana pred požiarmi, dizajn alebo ekonómia. Viac o takmer dvoch desiatkach študijných programov i prihláškach sa dozvieš na stránke https://www.tuzvo.sk. Nepremeškaj skvelú príležitosť a študuj to, čo ťa naozaj baví.

Kľúčové slová: Čitateľský denník, maturita, slovenčina, Ján Palárik, Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch

🎧 Nepremeškaj už ani jeden diel! Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify.

👉 Spotify: https://open.spotify.com/show/4GJG8mR587Jk6Z1g1ztBZ4

👉 Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/sk/podcast/schooltag

Viac noviniek môžeš sledovať aj na našom webe: https://hashtag.zoznam.sk/tag/schooltag/

Schooltag Instagram: https://www.instagram.com/schooltag.sk

Schooltag TikTok: https://www.tiktok.com/@schooltag

Schooltag Facebook: https://www.facebook.com/schooltag.sk

Populární epizody podcastu Schooltag (školský podcast Hashtag.sk)

Nejnovější epizody podcastu Schooltag (školský podcast Hashtag.sk)