#Čitateľský denník: Martin Kukučín - Dom v stráni - Schooltag (školský podcast Hashtag.sk)

#Čitateľský denník: Martin Kukučín - Dom v stráni
6.3.2024
0:00 8:00

Kukučínov krátky životopis sme si prešli v predchádzajúcej časti Keď báčik z Chochoľova umrie. Ak ste ju ešte nepočuli a chceli by ste sa o tomto velikánovi slovenskej realistickej prózy dozvedieť viac, určite vám odporúčame pustiť si ju. Dnes sa budeme venovať len Kukučínovmu spoločenskému románu Dom v stráni.

Dej sa odohráva v Chorvátsku, kde Kukučín strávil veľkú časť života. Konkrétne v Dalmácii, na ostrove Brač, kde pôsobil ako lekár. V diele sa nachádza mnoho opisov chorvátskej kultúry, občas zakopnete aj o nejaké to chorvátske slovo, ako napríklad težak, čo znamená sedliak. Veľmi dôležitá poznámka!

Čo sa týka kompozície, román vyšiel v dvoch zväzkoch a tvorí ho osemnásť kapitol. Významnú úlohu hrá v diele aj striedanie ročných období, ktorým autor zdôrazňuje kolobeh života. Ak ťa zaujíma dej a postavy v diele, vypočuj si náš podcast.

Kam po maturite? Staň sa jedným z najžiadanejších absolventov na trhu. Žilinská univerzita ponúka TOP študijné programy, najnovšie technológie a kvalitné ubytovanie v najkrajšom kampuse na Slovensku. Zaži UNIZA - svet možností a inovácií!

Kľúčové slová: Čitateľský denník, maturita, slovenčina, Martin Kukučín, Dom v stráni

🎧 Nepremeškaj už ani jeden diel! Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify.

👉 Spotify: https://open.spotify.com/show/4GJG8mR587Jk6Z1g1ztBZ4

👉 Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/sk/podcast/schooltag

Viac noviniek môžeš sledovať aj na našom webe: https://hashtag.zoznam.sk/tag/schooltag/

Schooltag Instagram: https://www.instagram.com/schooltag.sk/

Schooltag TikTok: https://www.tiktok.com/@schooltag

Schooltag Facebook: https://www.facebook.com/schooltag.sk

Populární epizody podcastu Schooltag (školský podcast Hashtag.sk)

Nejnovější epizody podcastu Schooltag (školský podcast Hashtag.sk)