Folklore´s not dead - Na stole je téma

Folklore´s not dead
27.2.2024
0:00 52:28

Rozhovor se Zlatou Maděřičovou, ekonomkou z Podluží a zakladatelkou Jihomoravské komunitní nadace, a Helenou Továrkovou, ředitelkou Nadace Veronica. Tématem je vztah folklóru a udržitelnosti, folklóru a ochrany přírody. Připravil Jan Hanák.

Zlata Maděřičová chtěla po roce 2000 s dalšími pár lidmi z Moravské Nové Vsi podpořit komunitní aktivity, začít něco u nich na dědině dělat a vedlo to k založení Jihomoravské komunitní nadace, sice malé organizace, která už má ale za sebou několik vydaných knih a  kalendářů a desítky akcí a projektů. https://www.jmkn.cz/

Přestože se nechtěla věnovat folklóru, protože je ho na Podluží všude dost a každý se mu věnuje, tak nakonec zjistila, že řada věcí se i pomíjí. Začala schraňovat staré všední kroje po odcházejících babičkách a tetičkách, aby je lidé nevyhazovali na smeťáky. Zachytila na  fotkách i poslední babičky, které na Podluží chodily a chodí každý den v kroji. Zachraňování krojů ji vedlo k tomu, že začala sbírat a hledat nový život věcem, které byly tradiční součástí vesnického života, ale s růstem blahobytu se jich lidé zbavovali - porcelán, keramika, vyšívané obrazy, staré hrnce, povlečení, ubrusy. Založila tradici bleších trhů u sebe doma, díky kterým už tisíce věcí našly nový domov po celé zemi.

Společně s knihovnou v Břeclavi založila konferenci Živý folklor. https://zivyfolklor.cz/ Ve spolupráci s Nadací Veronica hledají pro zachráněné kroje z Podluží nový domov, díky přehlídkám a úspěšným burzám krojů. Také pořádají dílny, kde lidé společně spravují kroje nebo si sami navrhují ornamenty inspirované přírodou. Díky této spolupráci se podařilo zachránit už stovky kusů krojů a nastartovat celé hnutí "Folklore´s not dead", v jehož rámci mladí lidé nosí tyhle všední kroje spolu se svým běžným oblečením. Finanční dary za kroje již podpořily řadu ekologických projektů.

Populární epizody podcastu Na stole je téma

Nejnovější epizody podcastu Na stole je téma

Divadelní festival Setkání/Encounter
12.4.2024
Rok ve znamení motýlů
10.4.2024
0:00 50:45