Být normální je na hovno (Jonathan Mooney) - Audiolibrix - Audioknihy pro vaše lepší já

Být normální je na hovno (Jonathan Mooney)
29.12.2020
0:00 32:12

Jak žít, učit se a být úspěšný mimo běžné mantinely

Co je to normální? Jsem normální? A vy? A kdokoliv z nás? Všichni jsme obklopeni institucemi, systémy a kulturními zvyklostmi, které vyžadují normálnost. Všichni si musíme vybudovat život a své vlastní já navzdory přísným soudcům zavedené teorie normality.

Chci, abyste byli připravení. Chci, abyste věděli, jak žít a být úspěšní ve světě, který vám v určitou chvíli sdělí, že nejste normální kvůli tomu, jak vypadáte, koho milujete, jak se učíte, jak se cítíte, jak se chováte nebo v co věříte. Chci, abyste věděli, že normálnost je problém, se kterým je třeba bojovat...

Jonathan Mooney na základě vlastních zkušeností i odborných názorů a příběhů lidí popisuje svět, kterému vládne „normálnost“ a který ubližuje.

Svým myšlením vybočoval už jako dítě. Byl hyperaktivní, trpěl dyslexií a číst se naučil až ve 12 letech. Tvrdili mu, že jednou bude maximálně obracet hamburgery. Přesto vystudoval prestižní univerzitu a stal se z něj spisovatel. Jeho pohled na svět se zásadně změnil, když si uvědomil, že problém není v něm, ale v systému a běžném pojetí „normálnosti“.

V knize zkoumá, co pro děti i dospělé znamená, když se odchylují od normy a když jsou lapeni v prostředí, které je škatulkuje, ztrapňuje a dává jim tvrdě najevo, že problém je v nich. Mooney ale tvrdí, že pokud změníme pohled na rozmanitost, schopnosti a postižení, můžeme tím spustit revoluci.

„Naléhavý, osobní a dlouho opožděný manifest proti tyranii normálu, ať je to cokoli. Normální není problém, je to tyranie. “
— Seth Godin, autor bestsellerů Tohle je marketing!, Nepostradatelní, Fialová kráva

„Autor sdílí hovorovým jazykem a s nadsázkou svůj osobní příběh trnité cesty k přijetí sebe sama jako člověka s poruchou pozornosti a dyslexií. Působivě a poutavě popisuje své zkušenosti se společenskou stigmatizací a urputnou snahu působit „normálně“.
Líčí své bolestné zážitky s psychologickou diagnostikou a vpřed posouvající vliv psychoterapie a několika alternativně smýšlejících pedagogů. Dokázal přijmout svou jedinečnost a ocenit ji, najít lásku k sobě samému a uvědomit si, že jeho slabiny jsou vyváženy jinými přednostmi.
Kniha zároveň mapuje historii konceptu normality a přístupu k odlišnostem, inspiruje myšlenkami významných sociologů a filosofů k tématu. V tomto směru je rovněž edukativní.
Dojemné, inspirující, obzory rozšiřující…“

— Andrea Scheansová, Ph.D., socioložka a psycholožka specializující se na sebepřijetí u lidí s odlišnostmi, především v oblasti duševního zdraví, mj. i v Psychiatrické nemocnici Bohnice

„Kniha s provokativním názvem obsahuje bezpočet provokativních myšlenek, dojemných i děsivých příběhů, odkazů na odbornou literaturu a různorodé studie i filozofické spisy, ale i laskavost a odhodlání vystoupit ze zajetých kolejí a ukázat si, jak je to pro nás všechny důležité.
Nejde o odbornou literaturu, přesto by se hodilo, aby si ji mnozí odborníci přečetli. A rozhodně se hodí do knihovny všech rodičů, kteří přemýšlejí, jak se popasovat s výchovou svých dětí, které se mnohdy nechovají zrovna tak, jak by rodiče očekávali nebo potřebovali.
A pokud hledáte argumenty, abyste svému okolí ukázali, proč má inkluze smysl, také je tu najdete. Ani nemusíte číst mezi řádky. Jen možná čtenáře vyděsí, kolika dětem a mladým lidem jsme ublížili a ubližujeme, když si myslíme, že víme, co je normální.
Knihu vřele doporučuji.“
— doc. PhDr. Lenka Krejčová, Ph.D., autorka publikací o specifických poruchách učení Katedra psychologie, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova, DYS-centrum Praha, z. ú.

Název: Být normální je na hovno
Autor: Jonathan Mooney
Překlad: Dagmar Kleinová
Interpret audioknihy: Miroslav Valůšek
Délka audioknihy: 6:42 h
Počet stránek knihy: 248
Vazba knihy: Pevná vazba
Vydavatelství: Audiolibrix

Audioknihu Být normální je na hovno si můžete koupit v nejlepším obchodě s audioknihami Audiolibrix.
Knihu a e-knihu Být normální je na hovno si můžete koupit na webu nakladatelství Audiolibrix.

Populární epizody podcastu Audiolibrix - Audioknihy pro vaše lepší já

Nadčasový produkt (Ryan Holiday)
22.3.2022
Konec sebeklamu (Julia Galef)
21.11.2023
0:00 47:57
Bullet Journal (Ryder Carroll)
21.10.2019
Jako člověk (Charles Foster)
14.9.2023
0:00 59:16

Nejnovější epizody podcastu Audiolibrix - Audioknihy pro vaše lepší já

Disciplína je osud (Ryan Holiday)
6.2.2024
Organizační porno (Aneta Martínek)
29.1.2024
Smysluplná práce (Seth Godin)
29.1.2024
0:00 40:50
Odvaha volá (Ryan Holiday)
29.1.2024
0:00 49:33