naposlech.cz https://www.soundtier.com/naposlech.cz Mon, 25 Mar 2019 01:14:43 +0000 Mon, 25 Mar 2019 01:14:43 +0000 60 sk All rights reserved info@soundtier.com Webový magazín o audioknihách a dění kolem nich Webový magazín o audioknihách a dění kolem nich naposlech.cz info@soundtier.com naposlech.cz no https://dg8r4j3fqc0r3.cloudfront.net/3/root/2/1500.jpg naposlech.cz https://www.soundtier.com/naposlech.cz 3-843 Nové audioknihy 11/2019 Sun, 24 Mar 2019 22:17:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/nove-audioknihy-12-2019 00:03:24 naposlech.cz no Video: https://youtu.be/lUb4SsRjVGM

Skotský spisovatel Peter May se ve své nové knize Ochráním tě vrací na ostrov Lewis. Jeho nespoutanou a drsnou krásu tentokrát prolíná s oslnivým světem pařížské módy. Audioknihu čtou Jiří Dvořák a Lenka Zbranková, vydává OneHotBook.

Salman Rushdie, jehož každé nové dílo je očekáváno v předtuše planetární senzace, napsal první velký román trumpovské éry. Zlatý dům v audioknižní podobě vydávají Bookmedia, čte Lukáš Hlavica.

V románu Neviditelný rozehrál jeho autor Jaroslav Havlíček velmi osobitou variaci příběhu vzestupu a pádu ctižádostivého selfmademana. Téměř tříhodinovou rozhlasovou dramatizaci v režii Lukáše Hlavici vydává Radioservis.

Pět rozdílných žen, pět pohnutých osudů ve válkou sužovaném Afghánistánu. To je román Kavárnička v Kábulu – jeden z bestsellerů americké autorky Deborah Rodriguezové. Ve zvukové podobě ho načetla Eva Novotná a vydalo Tympanum.

Jak se vyhnout chybám při rozhodování ve finančních záležitostech a jak utrácet peníze rozumnějším způsobem? To posluchačům knihy Peníze a zdravý selský rozum poví ústy Zdeňka Mahdala její autoři Dan Ariely a Jeff Kreisler. Vydává Audiotéka.

„Každé dítě je génius, jen potřebuje objevit své přirozené talenty.“ Alespoň tak to vidí Jan Mühlfeit a Kateřina Novotná, kteří sepsali knihu Odemykání dětského potenciálu. Pro nakladatelství Bizbooks ji čtou Filip Švarc a Apolena Veldová.

Vyprávění o dětech z malé podhorské vesničky Chaloupka na vršku spisovatelky Šárky Váchové působí v dnešní době trochu jako z pohádky. Ostatně je známé především jako večerníčkovský seriál. Nyní vychází jako audiokniha v podání Otakara Brouska mladšího.

Africká zima je autentickou zpovědí českého chirurga Tomáše Šebka z mise v Jižním Súdánu. V jedinečném podání Lukáše Hlavici představuje originální pohled na místa, o nichž se z médií nedozvíte. Vydává Tympanum.

O perníkové chaloupce, Hrnečku, vař!, Krejčík králem, Jak dědeček měnil, až vyměnil, O neposlušných kozlatech a další a další. Pohádkové poslouchánky vycházejí v podání Andrey Elsnerové, Kryštofa Nohýnka a Václava Rašilova u nakladatelství Albatros.

První část dvoudílného románu Františka Kotlety Perunova krev, v němž nechybí typické ingredience tvorby tohoto nejkontroverznějšího autora současné tuzemské fantastiky: totiž brutalita, sex a nadsázka, vychází ve spolupráci Audiotéky a vydavatelství Epocha v interpretaci Libora Terše.

Vydavatelství Wunderman připravilo zvukovou podobu rozhovorů Jolany Voldánové s Petrem Stančíkem doplněných typy na zajímavé výlety pro celou rodinu. Audioknihu K čemu jsem došla čtou Jolana Voldánová a Václav Kopta.

A na závěr ještě trojice archivních nahrávek, které nově digitálně vydal Supraphon: vzpomínky a vyprávění o skladateli, jeho životě a díle Svět Jaroslava Ježka, nahrávky hlasů, vzpomínek, názorů či recitací osobností naší kultury Český Slavín a šestý díl kompilační řady Smích prodlužuje život aneb Usmívejte se na život a život se bude usmívat na vás.

Music: https://www.bensound.com

]]>
3-824 Nové audioknihy 11/2019 Sun, 17 Mar 2019 21:56:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/nove-audioknihy-11-2019 00:02:33 naposlech.cz no Video: https://youtu.be/Y_HYzyO5W6Y

Pohoří Tribeč nedaleko Nitry, je místem odkud se nemusíte vrátit. Mystický thriller Trhlina slovenského autorka Jozefa Kariky vychází u Radioservisu v českém jazyce. V původně desetidílné rozhlasové četbě účinkují Josef Kaluža, Norbert Lichý a David Viktora.

Současně s knižní verzí vychází nová audiokniha anglické spisovatelky Cressidy Cowell Kouzelníci z pradávna. Příběh kouzelnického chlapce a mladé válečnice, kteří byli vychováni, aby jeden druhého k smrti nenáviděli vypráví Jan Maxián a vydává OneHotBook.

Sherlocka Holmese navštíví mladý muž, který je znepokojen zvláštním chováním svého zaměstnavatele a budoucího tchána. Opravdu se profesor Pressbury zbláznil? Případy slavného detektiva čte Václav Knop, vydává Kanopa a každé pondělí přináší Audiolibrix.

Richard Branson je úspěšný podnikatel, investor, spisovatel a filantrop. Je zakladatelem značky Virgin Group, pod kterou spadá na 400 společností. V knize Virgin: Hledání sebe sama vypráví svůj životní příběh. Čte Luboš Ondráček, vydávají Bookmedia.

Alena Vitásková, která působila několik let coby předsedkyně Energetického regulačního úřadu, je autorkou knižní trilogie Solární baroni. Organizovaný zločin, první díl humorného příběhu s reálným základem ve světě byznysu a politiky, vydává audioknižně společnost SevenRed, čte Valerie Zawadská.

Pohádky staršího data i ty novější, známé i méně známé, dramatizované, poučné, výchovné, pohádky pro radost. Nikdy jich není dost! Již osmý titul série Pohádky určené pouze pro digitální distribuce přináší Supraphon.

Společnost SevenRed vydala audioknihu Xaver: Na vlastní žádost opuštěný. Životní příběh moderátora Luboše Xavera Veselého napsala spolu s ním novinářka a spisovatelka, autorka biografií Marie Formáčková. Audioknižní podobu načetl herec Robert Jašków.

Záznam vzpomínek skladatele Karla Vacka vznikl v prostředí jeho domova s použitím neprofesionální techniky. Teprve až v roce 1983 vyšel na gramofonové desce a nyní, po dalších 36 letech vychází opět a digitálně. Titul Národní umělec Karel Vacek vzpomíná vydává Supraphon.

Music: https://www.bensound.com

]]>
3-808 Nové audioknihy 10/2019 Sun, 10 Mar 2019 13:35:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/nove-audioknihy-10-2019 00:02:27 naposlech.cz no Video: https://youtu.be/_UztQWc45Jw

Třiadvacet dopisů strážce vodní nádrže Jiřího Smrčka generálnímu řediteli povodí ožívá hlasem Zdeňka Svěráka. Tento držitel ceny za mimořádný přínos mluvenému slovu čte ze své zatím poslední knihy Strážce nádrže. Vydává Supraphon.

V Reykjavíku došlo k vraždě mladé ženy, pachatel však netušil, že po celou dobu brutálního činu byla pod postelí schovaná sedmiletá dcerka oběti. Román DNA královny islandské krimi Yrsy Sigurdardóttir nyní vychází u OneHotBook jako audiokniha v interpretaci Kláry Cibulkové.

Popkulturní blitzkrieg slibuje novela Františka Kotlety Dos grojse genareraj, která knižně vyšla jako součást antologie Ve stínu říše vydavatelství Epocha. Nyní vychází samostatně v audiopodobě u stejného vydavatele a s hlasem Josefa Kaluži.

Původně devítidílnou rozhlasovou četbu na pokračování z románu Ivana Krause Medová léta vydává Radioservis jako audioknihu. Vtipný příběh mladého pihatého hrdiny s „naprostým nedostatkem ramen“ čte v režii Aleše Vrzáka sám autor.

Neústupný byznysmen čelí rodinné tragédii – zdá se, že jeho manželku zastřelila žárlivá guvernantka. Nebo to bylo celé jinak? Sedmý případ z archívu Sherlocka Holmese nese název Záhada na Thorském mostě, načetl ho Václav Knop a vydala Kanopa.

Plavec je prvotinou švédského spisovatele Joakima Zandera, v níž uvedl na literární scénu právničku Klaru Walldéen. Zvukovou verzi thrilleru o vině a zadostiučinění čtou Jan Hájek a Ivana Milbachová, vydávají Bookmedia.

Nová kompilace Denisy Kirschnerové Hurvínkův kouzelný gramofon představuje nejlepší dialogy Spejbla a Hurvínka z devadesátileté historie jejich nahrávání pro gramofonové společnosti. Uslyšíme tedy hlasy Josefa Skupy, Miloše Kirschnera i Martina Kláska a samozřejmě dalších. Vydává Supraphon.

Obrana před Babišem je audioknižní rozhovor Johany Hovorkové s Pavlem Šafrem, který popisuje změnu, jež se v České republice odehrála poté, co domácí oligarchové převzali mediální domy. Čtou Marcel Vašinka a Klára Sochorová, vydává Audiotéka.

Music: https://www.bensound.com

]]>
3-796 Nové audioknihy 9/2019 Mon, 04 Mar 2019 00:03:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/nove-audioknihy-9-2019 00:02:47 naposlech.cz no Video: https://youtu.be/GCMcmJGJSaw

Karel Kovář je bezesporu nejznámějším českým youtuberem. Pod přezdívkou Kovy se ve svých videích věnuje sociálním sítím, aktuálním tématům, veřejnému dění i politice. Pro vydavatelství Bizbooks načetl svou knižní prvotinu Ovšem.

Trojan, Krobot, Myšička, Issová, Neužil a Novotný čtou povídky Ondřeje Hübla z jeho knihy Hod mrtvou labutí. Zneklidňující, drsné i zábavné čtení oplývající originálním smyslem pro humor vydává Audioberg.

Entomologův odkaz je čtvrtým příběhem série Akta Enzo Petera Maye. Posluchače zavede na ostrov u pobřeží Bretaně, kde se nachází více než dvacet let nedotčené místo činu. Čte David Matásek, vydává OneHotBook.

Jeden z nejlepších světových fotbalových brankářů Petr Čech před časem sepsal část své autobiografie a nazval ji Můj život. Od kolébky ke slávě, jak slibuje podtitul, vás provedou Ivan Trojan a Libor Hruška, vydává Euromedia Group v edici Universum.

Australská písničkářka a spisovatelka Bronnie Ware prošla řadou zaměstnání a několik let se věnovala i paliativní péči. Příběhy lidí loučících se se životem nechala ve své knize Čeho před smrtí nejvíce litujeme prolnout svým vlastním. Čte Jana Štvrtecká, vydává Portál ve spolupráci s Tympanem.

Série Z archívu Sherlocka Holmese se dostává do své poloviny. Holmes a Watson se zabývají případem točícím se kolem velmi neobvyklého příjmení. Povídku Tři Garridebové čte Václav Knop a vydává Kanopa.

Martina vyrůstala pouze se zamindrákovanou matkou, jejíž veškerá výchova směřovala k tomu, aby se z dcery nestala boubelka. Knihu Ivany Březinové Jmenuji se Martina, o vyrovnání se mladé dívky s bulimií, čte Klára Nováková, vydává Albatros.

Nakladatelství Bookmedia pokračuje ve fantasy sérii Hraničářův učeň Johna Flanagana sedmým dílem s názvem Obléhání Macindawu. Zabrání Willova odvaha a vynalézavost hrozící invazi a podaří se mu zachránit Alyss před děsivým osudem? Čte Matouš Ruml.

Opravář osudů je prvním románem Roberta Fulghuma odehrávajícím se v Praze. Je originálním příběhem o hledání vlastní cesty a o tom, jak někdy nalezneme odpovědi na otázky, o kterých jsme ani nevěděli, že je máme. Čte Jan Kolařík, vydává Tympanum.

V krátké a úderné knize s kriminální zápletkou Makléř, těží její autor Martin Kodýtek ze své dlouholeté působnosti v obchodu s cennými papíry. Podává autentický pohled do nitra dění na pražské burze. Čte Jan Kolařík, vydávají Bizbooks.

Music: https://www.bensound.com

]]>
3-782 Nové audioknihy 8/2019 Sun, 24 Feb 2019 17:38:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/nove-audioknihy-8-2019 00:02:41 naposlech.cz no Video: https://youtu.be/wT0tIhAjTvM

Po Panu Mercedesovi přichází Právo nálezce – druhý díl trilogie Stephena Kinga s bývalým detektivem Billem Hodgesem. Účinkují Jan Kanyza, Petr Jeništa, Zdeněk Piškula a Hanuš Bor. Vydává OneHotBook.

Oheň probuzení je prvním dílem epické ságy Draconis Memoria neboli Paměti draka skotského autora Anthonyho Ryana. Fantasy sérii v interpretaci Vasila Fridricha rozjíždí vydavatelství Bookmedia.

Nové nahrávky literárních lahůdek z pera Karla Čapka, Karla Poláčka, Eduarda Basse a Mileny Jesenské v podání Josefa Somra, Jana Kanyzy a Terezy Bebarové vydává pod názvem Povídky s úsměvem Supraphon.

Četbu z populární humoristické knihy Richarda Gordona ze života mediků, lékařů a jejich pacientů Doktor v domě vysílal v roce 2015 Český rozhlas. Nyní ji v interpretaci Aleše Procházky vydává jako audioknihu Radioservis.

William Stixrud a Ned Johnson mají za sebou v součtu 60 let praxe s demotivovanými, úzkostnými a depresivními dětmi. Znají všechna vaše rodičovská trápení a mají na ně řešení. Audioknihu Dítě na vlastní pohon v interpretaci Borka Kapitančika vydává Jan Melvil Publishing.

Nová řada Supraphon vypravuje… si klade za cíl zpřístupňovat archivní nahrávky povídek, fejetonů, úryvků z knih či vzpomínek. První díl představí Jaroslava Haška, Eduarda Basse, Karla Čapka, Otu Pavla, Jana Drdu a Bohumila Hrabala ústy Jaroslava Marvana, Františka Filipovského, Karla Högera a dalších. Vydává Supraphon.

Vydavatelství Tympanum připravilo zvukovou podobu dalšího románu Vlastimila Vondrušky, tentokrát z detektivního cyklu Hříšní lidé Království českého. Román o růži vychází v edici Načteno a v interpretaci Jana Hyhlíka.

Supraphon připravil reedici druhého dílu alba Hurvínkovy večerníčky pro kluky a pro holčičky. Nahrávka hlasů Miloše Kirschnera, Heleny Štáchové a Miroslava Černého z roku 1980 je tedy nyní v digitálním prodeji kompletní.

Gramofonovou desku se čtyřmi básněmi českého držitele Nobelovy ceny za literaturu vydal Supraphon v roce 1964. Nyní vychází Básnický portrét Jaroslava Seiferta v recitaci Jaromíra Spala znovu po 55 letech u stejného vydavatele a poprvé digitálně.

Music: https://www.bensound.com

]]>
3-773 Nové audioknihy 7/2019 Mon, 18 Feb 2019 02:14:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/nove-audioknihy-7-2019 00:03:01 naposlech.cz no Video: https://youtu.be/c2si64cWBic

Sedmý týden roku 2019 přinesl především nová vydání archivních nahrávek, ale samozřejmě i fungl nové audioknihy.

„Na každý slib jednou dojde“ varuje anotace audioknihy Tiché lži. Rafinovaný psychologický thriller od autorky bestselleru Ví o tobě, Sarah Pinborough, vypráví Lucie Kožinová a první kapitolu Lukáš Hlavica. Vydávají Bookmedia.

Nová majitelka Domu U tří štítů se smiřuje se smrtí syna a současně s podivnými nabídkami na odkup sídla i se vším vybavením. Další případ Z archívu Sherlocka Holmese čte opět Václav Knop, vydává Kanopa.

Příběh o lásce, naději a o tom, že štěstí není nedosažitelné napsala Karin Krajčo Babinská – režisérka filmů Pusinky nebo Křídla Vánoc. Audioknihu Za sny čte spolu se svým manželem, zpěvákem Richardem Krajčem. Vydává Audiotéka.

Sérii Toulek českou minulostí završuje Radioservis vydáním osmnácti závěrečných dílů. Po více než 23 letech vysílání skončil loni jeden z nejpopulárnějších rozhlasových pořadů. I ty poslední napsal Josef Veselý, režii měl Jaromír Ostrý.

Hned dvě historické detektivky z cyklu Letopisy královské komory Vlastimila Vondrušky vydává Tympanum. Jak Otrávený pohár, tak Mrtvého posla pro Knihovnu a tiskárnu pro nevidomé Karla Emanuela Macana načetl v roce 2017 Jan Hyhlík.

Hurvínkovy večerníčky pro kluky a pro holčičky (1) vydal Supraphon poprvé v roce 1982. Na CD již jednotlivé díly vyšly v různých kompilacích (leckdy i pod jinými názvy scének), nyní toto album vychází v původní podobě, poprvé digitálně.

Podobně je na tom i druhý díl hurvínkovské První pomoci z roku 1986. Napsali ho Vladimír a Irena Strakovi spolu s Milošem Kirschnerem, který je opět interpretem rozpustilého Hurvínka i jeho taťuldy. V roli máničky se představuje Helena Štáchová. Vydává Supraphon.

Vybrané kapitoly z knihy Jaromíra Johna Rajský ostrov o požáru a stavbě Národního divadla vydal Supraphon v roce 1963. Nyní tato audiokniha v půvabné interpretaci Františka Smolíka vychází poprvé digitálně.

Čtrnáct monologů českých herců a hereček vyšlo jako dvojalbum v roce 1965. Galerií podobizen výrazných hereckých tváří vás provede Bohuš Záhorský. Hrdiny okamžiku digitálně vydává Supraphon.

Jednotlivé snímky z původního alba Povídky Šimka a Grossmanna 3, jež vydal Supraphon v roce 1981, byly už několikrát vydány na různých kompilacích. V původní podobě vychází tento titul s oblíbenou dvojicí digitálně úplně poprvé.

Music: https://www.bensound.com

]]>
3-758 Nové audioknihy 6/2019 Mon, 11 Feb 2019 00:22:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/nove-audioknihy-6-2019 00:04:04 naposlech.cz no Video: https://youtu.be/0wdcT-YjG1o

V 6. týdnu roku 2019 si pro nás audioknižní vydavatelé připravili pěknou řádku novinek. Pojďme si je projít:

Sen stanout na povrchu Měsíce se změnil v zoufalou bitvu o život, kterou se zatajeným dechem sledoval celý svět. Příběh Apolla 13 nejspíš znáte z filmu s Tomem Hanksem, nyní si ho můžete poslechnout i jako audioknihu Toda Olsona v podání Ondřeje Nováka. Vydává CPress.

Do Berlína roku 1930, zářící metropole plné temných stínů, nás zavede audiokniha Tichý zabiják. Druhý díl série s komisařem Gereonem Rathem, hlavním hrdinou literární předlohy úspěšného seriálu Babylon Berlin. Čte Jan Teplý, vydává OneHotBook.

Radikální otevřenost je způsob, jak poskytovat cennou zpětnou vazbu, aniž byste škodili sobě nebo ostatním. Naučte se jí, posune dál nejen vás, ale i celý tým! slibuje anotace audioknihy Radikální otevřenost zkušené managerky Kim Scottové. Čte Michaela Rykrová, vydává Jan Melvil Publishing.

Byl ukraden diamant, který je součástí klenotů britské koruny. Vláda si tedy najme Sherlocka Holmese, aby jej našel a navrátil. Mazarinův drahokam je dalším případem slavného detektiva v nové audioknižní interpretaci Václava Knopa. Vydává Kanopa.

To, co se děje na planetě Zemi je neúnosné. Všichni si to uvědomují, ale nikdo netuší, jak se z toho dostat. Audiokniha (R)evolúcia vedomia se nemá líbit – je třeba ji pochopit. Spolu s Robertem Rothem čte zkrácený text z vlastní knihy Liana Laga, která je současně vydavatelkou.

Moderátor a bavič Karel Šíp s nadhledem sobě vlastním představuje témata, která ho zajímají, o kterých debatuje s hosty svého televizního pořadu Všechnopárty nebo jež vyplavila zákoutí jeho paměti. Karneval paměťových buněk vydává nakladatelství XYZ, pochopitelně v autorské interpretaci.

Divocí žolíci jsou třetím příběhem série Divoké karty amerického autora George R. R. Martina. Odehrává se v alternativní historii, v níž Zemi v roce 1946 zasáhne mimozemský virus, který všechny přeživší obdaří různými podivuhodnými silami. Čte Michal Stalmach, vydávají Bookmedia.

Český novinář Ondřej Kundra odhaluje působení ruských agentů na našem území i to, jak ruští špioni kradou naše tajemství. Audioknihu Putinovi agenti vydává nakladatelství BizBooks, čte Zbyšek Horák.

Historická detektivka Juraje Červenáka Krev prvorozených odkrývá tajemné spiknutí v labyrintu rudolfinské Prahy. Druhý případ kapitána Steina a notáře Barbariče přichází k posluchačům jako první audioknižní v interpretaci Marka Holého a péčí vydavatelství Tympanum.

Otevřené a osobní vyprávění největší hokejové legendy všech dob Wayna Gretzkeho slibuje audiokniha s lakonickým názvem 99: Hokejové příběhy. Pro vydavatelství Bizbooks přečetl David Novotný.

Neználkovy příhody jsou nestárnoucím vyprávěním plným laskavého ponaučení a humoru, které okouzlilo celé generace dětských čtenářů. Pohádkový příběh Nikolaje Nosova čte Tomáš Juřička, vydává Tympanum.

Se zvukovými podobami dvou svých knih přišel scenárista, novinář a moderátor Milan Švihálek. Zapomenuté výpravy obsahují deset příběhů cestovatelů, kteří se pokoušeli otevírat našemu národu okno do světa.

Velký zeměpis malého světa vznikl na základě inspirace vzpomínkami na autorova dětská léta prožitá v srdci Hané na břehu řeky Moravy. Obě audioknihy vlastním nákladem vydal a čte Milan Švihálek.

Výběr z rozhlasového cyklu Přísně tajné o „muži, který leccos ví“ vychází jako audiokniha. Archivní nahrávku čtyř příběhů autorů Vladimíra Ježka a Arnošta Severa z roku 1968 s Milošem Kopeckým vydává poprvé digitálně Supraphon.

Music: https://www.bensound.com

]]>
3-751 Krev prvorozených - ukázka z audioknihy Thu, 07 Feb 2019 17:19:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/krev-prvorozenych 00:03:04 naposlech.cz no audiokniha: http://naposlech.cz/audiokniha/krev-prvorozenych

Kapitán Stein, notář Barbarič a kaprál Jaroš přijíždí do Prahy z povolání samotného císařova bratra, arcivévody Matyáše. Zatímco za denního světla se nové císařské sídlo rozrůstá, bohatne a vzkvétá, v noci se mění v labyrint zločinu a podezřelých přivandrovalců z celé Evropy. A mistr ostrého meče rozhodně nezahálí. Když se však objeví muž v černé kápi, který vraždí prvorozené děti významných katolických hodnostářů, i ostřílený kapitán Steina stojí před nelehkou hádankou. Mystické znaky, vyřezané do těl obětí, zavedou vyšetřovatele do Židovského města. Jedná se snad o pomstu bohatých Židů? Nebo se jen kdosi pokouší odvést pozornost od skutečného pachatele? Brzy se ukáže, že v královské Praze nemusí být všechno tak, jak se na první pohled zdá. Kapitán Stein se ocitá na stopě rozsáhlého spiknutí, které sahá až na panovnický dvůr...

Audioknihu vydalo Tympanum

]]>
3-743 Hastrman - ukázka z audioknihy Fri, 01 Feb 2019 10:58:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/hastrman 00:02:12 naposlech.cz no audiokniha: http://naposlech.cz/audiokniha/hastrman

Rozkročen mezi dvě staletí, několik pohádek a desítky mýtů vypráví Hastrman příběh zvířete s lidskými vášněmi, divoké krajiny a člověka, křehkého ve své špatnosti. V první části přijíždí do Staré Vsi její pán, volnomyšlenkářský šlechtic a podivínský diplomat, který se dlouhá léta zdržoval v cizině a pak se rozhodl pro klidný život ve staré vlasti. Nepočítal však s tím, že v nepatrné vesnici objeví celý nový svět. Druhá část vyprávění vrhá hrdinu do dnešní doby se všemi jejími zlořády a nečistotami. Jak vydobýt zpět to, oč moderní svět připravil člověka? Novodobá utopie, dílo pozdního romantismu, ale také pronikavý, velkoryse vyprávěný příběh o lásce, oběti a krvácející přírodě.

Audioknihu vydalo Tympanum

]]>
3-734 Jiný T.G.M. - ukázka z audioknihy Mon, 28 Jan 2019 16:38:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/jiny-tgm 00:03:17 naposlech.cz no audiokniha: http://naposlech.cz/audiokniha/jiny-tgm

Masaryků plastický obraz pojmenovává jeho imponující vlastnosti a polemicky se vyrovnává s jeho omyly. Líčí Masaryka jako ideového rváče na cestě za vizemi, o jejichž mravní oprávněnosti je přesvědčen. Výsledkem zápasů je pozitivní dílo: stát, o kterém snily generace předků. Zároveň zakladatel paradoxně zatížil stát břemeny, která se časem ukázala neúnosná. Audokniha Jiný TGM v podání Pavla Batěka je pro všechny, kdo přemýšlejí o české demokracii a o tom, jak ji udržet. Zároveň přináší víc života a pochybností než pomníků a svatých obrázků.

Audioknihu vydalo Tympanum

]]>
3-727 Do tmy - ukázka z audioknihy Fri, 25 Jan 2019 18:42:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/do-tmy 00:05:37 naposlech.cz no audiokniha: http://naposlech.cz/audiokniha/do-tmy

recenze: http://naposlech.cz/audiokniha/recenze/do-tmy

Příběh osamělé, nemocné ženy, která většinu života zasvětila sběru, sušení a odevzdávání léčivých rostlin, má od počátku nádech apokalypsy. Děj se posouvá kupředu pomocí detailně propracovaného „plánu sběru“. Konstantou je pak úterý, výkupní den, kdy hrdinka nedočkavě navštěvuje výkupnu. I přes pomalé, zdánlivě nevzrušené tempo probublává pod hladinou podivný neklid. Rafinovaný styl nás kapitolu po kapitole vtahuje hlouběji: hlouběji do staré půdy, hlouběji do prokletí sběru bylin.

Audioknihu vydává Euromedia Group

]]>
3-604 Nestvůra z Essexu - ukázka z audioknihy Wed, 07 Nov 2018 18:24:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/nestvura-z-essexu 00:02:26 naposlech.cz no audiokniha: http://naposlech.cz/audiokniha/nestvura-z-essexu

recenze: http://naposlech.cz/audiokniha/recenze/nestvura-z-essexu

Londýn 1893. Když mladá Cora Seaborneová ovdoví, je to pro ni spíše úleva než rána. Život ve městě a nešťastné manželství ji ubíjely (někdy až příliš doslovně), a tak pro ni pobyt na venkově v Essexu představuje naději na světlejší zítřky. Vesnici Aldwinter si hned zamiluje a najde přátele v rodině místního pastora. Harmonický život uprostřed přírody naruší zprávy o návratu vodní nestvůry z místních legend, která má být skutečnou příčinou záhadných zmizení několika místních obyvatel. Cora se nadšeně pouští do archeologických průzkumů a doufá, že essexská nestvůra je novým živočišným druhem, jehož objevením přispěje vědě. Pastor William naopak vidí v podobných zvěstech pozůstatky středověkého tmářství, proti němuž je třeba bojovat. Nestvůra z Essexu je příběh o lásce ke svobodě a poznání, o protikladech, které se přitahují a o lidských vášních a vysokých ideálech, které díky nim často berou za své.

Audioknihu vydalo Tympanum

]]>
3-582 Ďábel v Bílém městě - ukázka z audioknihy Mon, 22 Oct 2018 16:59:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/dabel-v-bilem-meste 00:02:47 naposlech.cz no audiokniha: http://naposlech.cz/audiokniha/dabel-v-bilem-meste

recenze: http://naposlech.cz/audiokniha/recenze/dabel-v-bilem-meste

Píše se rok 1893 a na Chicago se upírají oči celého světa. Nikdo však netuší, že jen o pár ulic od bělostné nádhery Světové kolumbovské výstavy řádí jeden z nejstrašnějších vrahů historie. Kritiky oceňovaný román Ďábel v Bílém městě je skutečným příběhem masového vraha H. H. Holmese který ve svém speciálně zkonstruovaném domě zavraždil během chicagské světové výstavy desítky žen. Monumentální dílo v žánru beletrizované literatury faktu je precizní koláží střípků vystihující atmosféru doby i pozadí Holmesových zločinů. Důmyslnost a krása labyrintu výstavních pavilonů Bílého města, které se stalo výkvětem amerického ducha a nezdolnosti lidské vůle, kontrastuje s temnotou bludiště piteven, propadlišť a slepých uliček Holmesova domu. Vrah byl nakonec usvědčen a poslán na šibenici, kolem jeho skutečných motivů se však vznáší řada otázek. Audiokniha Ďábel v Bílém městě je jednou z odpovědí.

Audioknihu vydalo Tympanum

]]>
3-579 Loutkář - ukázka z audioknihy Thu, 18 Oct 2018 13:39:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/loutkar 00:03:12 naposlech.cz no audiokniha: http://naposlech.cz/audiokniha/loutkar

Od případu Hadrového panáka uplynulo osmnáct měsíců. Hrůza z něj se stále vznáší nad Londýnem, detektiv Wolf zmizel. A jeho kolegyně seržantka Emily Baxterová čelí další sérii nezvyklých vražd – jejich oběšené oběti mají na hrudi vyřezáno slovo „NÁVNADA“. Stejně označená těla se začnou objevovat také v New Yorku a do vyšetřování se tak vloží i speciální agenti FBI Damien Rouche a Elliot Curtisová. S přibývajícími mrtvolami stoupá tlak médií. Stopy vedou k dvojici psychiatrů, k nimž zavraždění docházeli, ale ti jsou nalezeni rovněž mrtví – a na hrudi mají vyřezáno slovo „LOUTKA“. Kdo však tahá za nitky?

Audioknihu vydává Euromedia Group

]]>
3-574 Paní Láryfáry - ukázka z audioknihy Tue, 16 Oct 2018 16:54:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/pani-laryfary 00:02:54 naposlech.cz no audiokniha: http://naposlech.cz/audiokniha/pani-laryfary

recenze: http://naposlech.cz/audiokniha/recenze/pani-laryfary

Koho by občas nepotrápila nimravka nebo mlátilka, že? Naštěstí je tu Paní Láryfáry, kouzelná přítelkyně všech rošťáků!

Paní Láryfáry je docela maličká, na zádech má hrb a voní po vanilkových rohlíčcích. Bydlí v domku postaveném vzhůru nohama se svým psem Darebou a kočkou Ťapkou a všechny děti ji moc rády navštěvují. Kluci hledají na zahradě poklad, co tu zakopal její nebožtík manžel – pirát a holčičky si zkoušejí její parádní převleky a pěstují na záhonech květiny. Nejen že si paní Láryfáry s dětmi rozumí mnohem víc než s dospělými, ale zná taky protilék na spoustu jejich zvláštních neduhů, které přidělávají rodičům vrásky na čele. A tak jí maminky brzy začnou volat, aby se poradily, jak léčit dětské nemoci jako hubatida, lakomice, ještěchvilkína nebo čurbesajda. Paní Láryfáry ale nerozdává kouzelné pilulky, kdepak. Zná spoustu chytrých rad a legračních návodů, díky kterým se děti vyléčí samy a rády.

Audioknihu vydalo Tympanum

]]>
3-510 Hadrový panák - ukázka z audioknihy Wed, 05 Sep 2018 14:02:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/hadrovy-panak 00:02:17 naposlech.cz no audiokniha: http://naposlech.cz/audiokniha/hadrovy-panak

Před čtyřmi roky vzal detektiv William „Wolf“ Fawkes spravedlnost do svých rukou – nedokázal se smířit s tím, že soud osvobodil podle něj jednoznačného pachatele. Wolfa postavili mimo službu a poslali do psychiatrické léčebny. Teď se vrací do práce a touží po velkém případu. A zdá se, že se ho dočkal.

Na místě činu, kam ho přivolala kolegyně Emily Baxterová, se najde mrtvola, sešitá z částí šesti těl jako hadrový panák. Stejně tak pojmenují děsivý případ média a Fawkes je pověřen identifikací obětí. Vzápětí Wolfova bývalá žena, která pracuje jako reportérka, obdrží od anonyma fotky z dějiště zločinu a taky seznam šesti lidí a dat, kdy budou zavražděni. Poslední jméno na seznamu je Fawkes. A vrah už si chystá šicí potřeby…

]]>
3-492 Anihilace - ukázka z audioknihy Tue, 28 Aug 2018 05:34:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/anihilace 00:02:57 naposlech.cz no audiokniha: http://naposlech.cz/audiokniha/anihilace

recenze: http://naposlech.cz/audiokniha/recenze/anihilace

Oblast X byla desítky let odříznutá od zbytku kontinentu. Rozlehlé pozůstatky lidské civilizace znovu opanovala příroda. První expedice se vrátila se zprávami o nedotčené, rajské krajině. Všichni členové druhé expedice spáchali sebevraždu. Třetí expedice zanikla při přestřelce, když se její členové obrátili proti sobě. Účastníci jedenácté expedice se vrátili jako stíny svých dřívějších já a během několika měsíců po návratu zemřeli na agresivní rakovinu. Nyní se chystá dvanáctá.

Na místo dorazí s tím, že očekávají neočekávané, a Oblast X skutečně dostojí své pověsti – brzy objeví obrovskou topografickou anomálii a formy života, které se vymykají veškerému chápání. Avšak tím, co všechno změní, jsou především tajemství, která si do Oblasti X přinesli sami účastníci expedice.

Audioknihu vydalo Tympanum

]]>
3-488 Stalker - ukázka z audioknihy Thu, 23 Aug 2018 16:44:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/stalker 00:03:29 naposlech.cz no audiokniha: http://naposlech.cz/audiokniha/stalker-stru

recenze: http://naposlech.cz/audiokniha/recenze/stalker-stru

Pásmo, to je nejmenovaná oblast v Severní Americe, kde byly nalezeny tajemné stopy po návštěvě z vesmíru. Není jasné, zda zde havarovalo kosmické plavidlo, spadl meteorit se zvláštními vlastnostmi a nebo zde jen tajemná mimozemská inteligence udělala krátkou zastávku na cestě a zmizela neznámo kam. Přísně střežená a vojensky izolovaná zóna přitahuje jako magnet stalkery, „slídíče“.

Stalkeři tajně vnikají z hraničních oblastí do Pásma a riskují svůj život při střetu s neznámými mimozemskými silami, aby odtud vynesly zasažené předměty, střepiny. Za tyto objekty s podivnými vlastnostmi, na zbytku zemského povrchu zcela nevídanými, jsou ochotni překupníci na černém trhu zaplatit pohádkové částky. Jedním z nich je i vnitřně rozpolcený Roderick Shoehardt. Žádný ze stalkerů však netuší, jaké nebezpečí představují nejen pro ně samotné, ale i pro jejich potomky. Pásmo si účtuje vysokou cenu. A zaplatit musí všichni. Někde v jeho středu se však možná skrývá naděje.

Audioknihu vydalo Tympanum

]]>
3-485 Jmenuju se Ozzy - ukázka z audioknihy Mon, 20 Aug 2018 16:30:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/jmenuju-se-ozzy 00:02:39 naposlech.cz no audiokniha: http://naposlech.cz/audiokniha/jmenuju-se-ozzy

recenze: http://naposlech.cz/audiokniha/recenze/jmenuju-se-ozzy

Se skupinou Black Sabbath a poté jako sólový umělec získal dvě Grammy a po celém světě prodal přes sto miliónů desek. Se svou manželkou založili rockový festival Ozzfest a účinkovali spolu v reality show The Osbournes na MTV. Na birminghamském chodníku slávy má od roku 2000 vlastní hvězdu. Ale jsou to všechno jen povrchní a zkratkovité informace.

Kniha Jmenuju se Ozzy je jeho vlastním vyprávěním, i když místy trochu zamlžené alkoholem a drogami. Jak se ze zapadlého městečka, z povaleče a alkoholika bez budoucnosti stala žijící legenda rockové scény? O jeho rodičích, o tom, jak poznal svou nynější ženu, o pádech a vzkříšeních. Upřímné vyprávění rockové legendy vás doslova vtáhne do jeho neuvěřitelného života od začátku až do konce.

Audioknihu vydala Bookmedia

]]>
3-477 Osamělý mrtvý muž - ukázka z audioknihy Wed, 15 Aug 2018 16:01:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/osamely-mrtvy-muz 00:03:31 naposlech.cz no audiokniha: http://naposlech.cz/audiokniha/osamely-mrtvy-muz

recenze: http://naposlech.cz/audiokniha/recenze/osamely-mrtvy-muz

Na jednom z pražských sídlišť zemře muž. Příčina jeho smrti je značně nezvyklá – zabil jej náboj z narkotizační pušky. Kapitán pražské kriminálky a vyhlášený elegán Michal Exner pátrá se svým týmem, tedy především poručíky Beránkem a Vlčkem, v exotickém prostředí – v pražské zoologické zahradě. A když zde zanedlouho přichází o život zcela odlišným způsobem další člověk, je jasné, že času není nazbyt. Kde hledat motiv a podezřelé? A spojuje obě vraždy vůbec něco, když mrtví nemají na první pohled nic společného? Posluchači se můžou těšit na spletitý a napínavý příběh, a také na Exnerův nevšední způsob uvažování, který pomůže odhalit nejen pachatele, ale i temné pozadí obou zločinů.

Audioknihu vydalo Euromedia Group

]]>
3-475 Konec civilizace - ukázka z audioknihy Tue, 14 Aug 2018 15:25:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/konec-civilizace 00:02:17 naposlech.cz no audiokniha: http://naposlech.cz/audiokniha/konec-civilizace

recenze: http://naposlech.cz/audiokniha/recenze/konec-civilizace

Kultovní satirická antiutopie Aldouse Huxleyho je zneklidňujícím, prorockým obrazem budoucnosti, které vládne genové inženýrství, všeobecná diktatura zábavy a chemicky navozovaného pocitu štěstí. Neveselé podobenství o civilizaci, která se pokusila hrát si na Boha a přetvořit k obrazu svému nejen přírodu, ale i lidskou duši, je jedním z nejpozoruhodnějších děl science-fiction minulého století.

Ačkoli kniha vznikla v roce 1932, její poselství je v době experimentů s lidskými kmenovými buňkami, masové spotřeby a mocných médií, jejichž mantry pronikají do všech aspektů života, stále ostře aktuální. Londýn po roce 2540, ve kterém lidé uměle zvyšují svoji spokojenost za cenu ztráty citů a emocí, konfrontuje autor s prostorem Nového Mexika, dosud nepodrobené divočiny, kde přežívá člověk netknutý „civilizací“ konzumu, který mnohem více trpí, odříká si a bojuje, ale zato také více žije.

Audioknihu vydalo Tympanum s. r. o.

]]>
3-429 Ready Player One - ukázka z audioknihy Thu, 26 Jul 2018 17:26:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/ready-player-one 00:03:31 naposlech.cz no audiokniha: http://naposlech.cz/audiokniha/ready-player-one

recenze: http://naposlech.cz/audiokniha/recenze/ready-player-one

Píše se rok 2045 a realita je ohavné místo k životu. Jediný časoprostor, kde se Wade Watts cítí skutečně živý, je OASIS, pohlcující virtuální vesmír, kam se uchyluje většina lidstva. Poté co výstřední tvůrce OASIS zemře, vyjde najevo, že v něm zanechal řadu zapeklitých hádanek, inspirovaných jeho posedlostí popkulturou minulých desetiletí. První, kdo je vyřeší, zděí obrovské jmění - a kontrolu nad OASIS. Wade získá první klíč a vmžiku se ocitá v hledáčku těch, kdo jsou pro výhru ochotni zabíjet. Závod začal - a jediný způsob, jak ho přežít, je vyhrát.

Strhující dobrodružný thriller z blízké budoucnosti, světa virtuální reality a počítačových her se stal kultovním bestsellerem New York Times, čtenářů napříč generacemi… a všech geeků. Vyšel ve více než 30 zemích a právě se dočkal i filmové adaptace v režii Stevena Spielberga.

Audioknihu vydala Euromedia Group a. s.

]]>
3-422 Prašina - ukázka z audioknihy Tue, 24 Jul 2018 16:05:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/prasina 00:02:34 naposlech.cz no audiokniha: http://naposlech.cz/audiokniha/prasina

recenze: http://naposlech.cz/audiokniha/recenze/prasina

Prašina je tajuplné místo, temný ostrov uprostřed zářící Prahy. Nikdo neví proč, ale v téhle čtvrti nefunguje elektřina. Lampy tu nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu. Jirka chodí do Prašiny, které se většina Pražanů raději vyhýbá, navštěvovat svého dědu. Ten se však coby strážce dávného tajemství, které může změnit svět, ocitá v ohrožení života. Jirka s kamarádkou En a bratrancem Tondou se pouští do hry o čas s všehoschopnými pronásledovateli. Dobrodružství zasazené do foglarovských kulis s mimořádně napínavou zápletkou tříbí vztahy mezi třináctiletými hrdiny, kteří zažívají první lásku i zrady.

Audioknihu vydalo Tympanum s. r. o.

]]>
3-415 Drasticky děsivý Dexter - ukázka z audioknihy Tue, 17 Jul 2018 10:47:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/drasticky-desivy-dexter 00:06:23 naposlech.cz no audiokniha: http://naposlech.cz/audiokniha/drasticky-desivy-dexter recenze: http://naposlech.cz/audiokniha/recenze/drasticky-desivy-dexter

Dexter Morgan není právě typ člověka, kterého byste si přivedli domů a představili ho své matce. I když je zábavný a má nádherně ironický smysl pro humor, jedna z jeho charakterových vad (má vražedné sklony) může působit dost odrazujícím dojmem. Ale v jádru je Dexter dokonalým gentlemanem a skutečnou oporou své sestře Deb, miamské policistce, a zajímá se jen o odklízení lidí, kteří si jeho zvláštní návštěvu skutečně zaslouží. Dexterův dokonale uspořádaný život je náhle narušen, když se v Miami objeví druhý, mnohem nápadnější sériový vrah. Má styl připomínající jeho vlastní. Přesto se Dex nemůže zbavit pocitu, že tajemný nový příchozí se nejen pohybuje na jeho území, ale obrací se přímo k němu... Svěží, překvapivý a brilantně napsaný román je jedním z nejoriginálnějších thrillerů současnosti.

Audioknihu vydalo Tympanum s. r. o.

]]>
3-336 Noční květina Fri, 13 Apr 2018 22:07:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/nocni-kvetina 00:03:38 naposlech.cz no Závěrečná píseň z audioknihy Doskočiště Protektorát.

]]>
3-324 Jaroslav Plesl o románu Na západní frontě klid Mon, 05 Mar 2018 20:21:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/jaroslav-plesl-na-zapadni-fronte-klid 00:01:36 naposlech.cz no Úryvek rozhovoru s hercem Jaroslavem Pleslem při natáčení audioknihy Na západní frontě klid.

]]>
3-314 Jiří Dvořák a historie Sun, 18 Feb 2018 14:39:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/jiri-dvorak-historie 00:00:20 naposlech.cz no Herec Jiří Dvořák v rozhovoru pro naposlech.cz mluví o svém vztahu k historii.

]]>
3-309 David Matásek a rozhlas Mon, 12 Feb 2018 11:22:00 +0000 https://www.soundtier.com/naposlech.cz/david-matasek-rozhlas 00:00:31 naposlech.cz no Při natáčení audioknihy Černé světlo mluvil herec David Matásek i o svém vztahu k rozhlasové tvorbě.

]]>